تعریف بورس :

بورس کلمه‌ای فرانسوی است که معنای آن در زبان فرانسه کیف پول می‌باشد. برای شناخت بورس و آشنایی بیشتر با آن بهتر است از “بازار” و تعریف آن شروع کنیم. در یک تعریف ساده، می‌توان گفت که، بازار مکانی است که در آن خرید و فروش صورت می‌گیرد؛ و ساده‌تر این است که بگوییم هرگاه شرایطی فراهم شود که بین خریدار و فروشنده رابطه‌ برقرار شود و معامله‌ای صورت پذیرد بازار تشکیل شده است. در بازارها به طور کلی دو نوع دارایی، دارایی‌های واقعی و دارایی‌های مالی، مورد معامله قرار می‌گیرند. دارایی‌های واقعی همان دارایی‌های فیزیکی هستند مثل زمین، ساختمان و انواع کالا مانند ماشین، لوازم خانگی و …. اما دارایی‌های مالی دارایی‌های کاغذی و بهتر بگوییم اسنادی هستند، مثل سهام و اوراق مشارکت. بورس‌ بازاری است که در آن دارایی‌های مختلف مورد معامله قرار می‌گیرد.

اما انچه در این مقوله خلیج به آنپرداخته میشود منظورمان بازار خریدوفروش سهام شرکت ها است .

  • سوالاتی که در زمینه بورس از من میکنند ، تقریبا از دسته سوالات ذیل هستند :
    سود بورس چقدر است؟
    اگر سرمایه‌مان را وارد بورس کنیم، چقدر می‌توانیم سود کسب کنیم؟
    پسرخاله ام سهمی را خرید و در عرض سه ماه پولش سه برابر شد ! ، آیا من هم می‌توانم چنین بازدهی و سود خوبی از بورس کسب کنم؟
    آیا می‌توانم ماهیانه یک مبلغ ثابت از بورس درآمد داشته باشم؟

همانطور که احتمال ضرر و زیان سنگین در بورس وجود دارد، کسب سود عالی نیز در بورس امکان‌پذیر است. خرید سهام در بورس یک سرمایه‌گذاری است و ویژگی سرمایه‌گذاری نیز همین است که شما مطمئن نیستید بازدهی چقدر خواهد بود؟ البته برخی سرمایه‌گذاری‌ها مانند سپرده‌گذاری پول در بانک، اینچنین نیستند ولی بازهم شما مقداری ریسک دارید. ریسک از دست رفتن ارزش پول به دلیل افزایش نرخ تورم و کم شدن قدرت خرید، ریسکی است که شما با سپرده‌گذاری در بانک متحمل می‌شوید.

بعنوان مثال عرض کنم در خصوص سهم ” ذوب آهن اصفهان ”  این سهم در اردیبهشت سال جاری با قیمت  قیمت ۷۲۰ ریال معامله میشد و در ۳۰ آبان ماه قیمتش به رقم ۲۶۸۰ ریال رسید یعنی رشدی معادل ۳.۷ برابر .

پس با این اوصاف احتمال می رود که در متن بالا پسرخاله اون فرد سهم ذوب آهن خریده بوده !!!!

بدور از شوخی :  عکس این قضیه هم اتفاق می افتد

بعنوان مثال : سهم های شبندر و غالبر از قیمت های قبلی خود بیش از یکسال چندین برابر پایین اومدن و هنوز به قیمت های قبلی خود باز نگشته اند و سهم های زیادی از این دست در بازار وجود دارد

ولیکن ابزارها و یادگرفتن استراتژی های معاملاتی در بازار بورس تهران میتواند شما را به درآمدی برساند که درآمد اولی برای شما محسوب شود

 

در بورس ایران به دو روش درآمد اتفاق می افتد

روش اول: شما سهام یک شرکت را خریداری می‌کنید و پس از مدتی، قیمت سهام رشد می‌کند. اینجاست که اگر شما سهام را بفروشید، مابه تفاوت قیمت خرید سهام و قیمت فروش سهام، همان سود شماست. مثلا هر برگه سهم را ۲۵۰ تومان خریداری می‌کنید و قیمت آن بعد از ۶ ماه به ۴۵۰ تومان می‌رسد. این تفاوت ۲۰۰ تومانی در قیمت خرید و فروش را اگر در تعداد سهامی که در اختیار داشته‌اید ضرب کنید و کارمزدها نیز از آن کم شده باشد، سود خالص شما از آن معامله است.

البته این عدد و رقم فقط مثال است و احتمال هرچیزی در بورس وجود دارد. نمی‌توان به طور قطع گفت که شما سود می‌کنید یا ضرر می‌کنید و این غیرقابل پیش‌بینی بودن بورس باعث شده به عنوان یک سرمایه‌گذاری جذاب و پرپتانسیل و البته دارای ریسک زیاد بین مردم مطرح شود.

روش دوم: شما سهام یک شرکت را خریداری می‌کنید و پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه، این شرکت مبلغی سود بین سهامدارانش پرداخت می‌کند. اگر در زمانی که مجمع برگزار شده شما نیز سهام آن شرکت را در اختیار داشته باشید، سود آن سهام را می‌توانید دریافت کنید. شرکت‌ها معمولا سود نقدی سهام که همیشه سالیانه پرداخت می‌شود را به حساب بانکی سهامداران واریز می‌کنند یا اینکه سهامداران خود باید با مدارک موردنیاز به بانک مشخص شده از سمت شرکت مراجعه کرده و سود سهام را از بانک دریافت کنند.

شایان ذکر است که همه شرکت‌ها سود نقدی سهام پرداخت نمی‌کنند. به هر دلیلی مانند زیان‌ده بودن شرکت، عدم تحقق پیش‌بینی‌ها، نیاز شرکت به نقدینگی و… ممکن است یک شرکت سود نقدی تقسیم نکند. همه این موارد اعم از میزان تقسیم سود، پیش‌بینی سود، زمان و نحوه تقسیم سود همگی در سایتی با آدرس codal.ir توسط شرکت منتشر می‌شود.

با توضیحات فوق به این نکته بیشتر واقف شدید که هیچ سودی به عنوان سود ماهیانه یا درآمد ثابت از بورس وجود ندارد، مگر اینکه در صندوق‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که سود ثابت پرداخت می‌کنند. این صندوق‌ها سرمایه شما را در بورس مدیریت می‌کنند و مبلغ سود ثابت که اغلب اوقات حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد است را هر از چند ماه به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌نمایند.

پتانسیل کسب سود در بورس

میزان کسب سود در بورس به اندازه زیادی به میزان سرمایه شما بستگی دارد. هر چقدر سرمایه شما بیشتر باشد، سودی که می‌توانید از بورس بدست آورید نیز بیشتر خواهد بود. برای این منظور کافیست میزان سودی که با ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه و با ۱۰ میلیون تومان سرمایه را بدست می‌آورید با هم مقایسه کنید.

در صورت داشتن ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه، اگر ۲۰ درصد سود در ۳ ماه کسب کنید، سرمایه شما به ۱۲۰ میلیون تومان می‌رسد ولی در صورتی که ۱۰ میلیون تومان سرمایه داشته باشید، با ۲۰ درصد سود، سرمایه شما به ۱۲ میلیون تومان می‌رسد.

البته نکته مثبت در بورس اینجاست که سرمایه‌های کوچک می‌تواند با سود مرکب در طول زمان، رشد بسیار زیادی داشته باشد.

حداکثر و حداقل سود در بورس چقدر است؟
نکته بعدی که بد نیست بدانید درباره حداقل و حداکثر سودی است که شما می توانید در بورس بدست آورید.بر اساس قوانین فعلی بورس ، سرمایه شما در بورس هر روز می تواند تا ۵% نسبت به سرمایه روز گذشته شما نوسان داشته باشد.یعنی سرمایه شما در بورس هر روز می تواند حداکثر ۵% افزایش پیدا کند و یا ۵% کاهش پیدا کند(البته بدون احتساب کارمزد خرید و فروش سهام).مثلا اگر شما ۱۰ میلیون تومان در بورس سرمایه گذاری کنید در یک روز می توانید ۵۰۰هزار تومان سود یا ضرر کنید.در صورتی که این روند مثلا ۵ روز ادامه پیدا کند سود شما بیشتر از ۲۵% (۵ روز هر روز ۵%) و در حالت منفی کمتر از ۲۵% (۵روز هر روز ۵%) خواهد شد.چرا که این افزایش و کاهش در هر روز نسبت به سرمایه شما در روز گذشته محاسبه می شود.

 

نتیجه اینکه :

یکی از مهم ترین چیزهایی که باید قبل از ورود به بورس بدانید این است که  در بورس مثل بانک هیچ سود قطعی و از قبل تضمین شده و ثابتی وجود ندارد. و این بازار همانند دیگر بازارها دارای ریسک می باشد

این به آن معناست که ورود به این بازار علم و آگاهی و پابند بودن به حد ضررو زیان لازم دارد  با این اوصاف بررسی ۲۰ساله بازارهای ایران نیز نشان می دهد،هیچ بازاری را سودآورتر از بازار بورس پیدا نخواهید کرد.

 

سیدسلیم اسبقی  دیماه ۹۷

خلیج : آموزش - راهکار - نرم افزار در حوزه کسب و کارها