بلاکچین

استوارت هابر و اسکات استورنتا اولین کسانی بودند که در سال ۱۹۹۱ در رابطه با زنجیره رمزنگاری امن صحبت کردند. ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین و اولین نفری که از بلاک چین برای حل مشکل دوبار خرج کردن پول بدون استفاده از یک نهاد مرکزی استفاده کرد، از کلمه بلاک و زنجیره در مقاله سفید بیت کوین استفاده کرد. در نهایت این جامعه بود که کلمه بلاک چین را محبوب کرد. با افزایش توجه به بیت کوین، بلاک چین هم محبوبیت بیشتری بدست آورد. همین افزایش محبوبیت بود که باعث افزایش علاقه جهانی به این فناوری شد.
بلاک چین از چندین بلاک تشکیل شده که هر کدام مجموعه‌ای از تراکنش‌ها را در خود نگهداری می‌کند که به صورت رمزنگاری شده به بلاک دیگر متصل می‌شود. همه اینها با هم یک دفتر کل را شکل می‌دهند.
از اصل مطلب شروع می‌کنیم؛ بلاک چین یک پایگاه داده‌ (DataBase) توزیع شده است که به‌عنوان یک دفتر اطلاعاتی توزیع شده، شناخته می‌شود. برای اینکه اصطلاحات و لغات برای شما ساده و قابل درک باشند، از این پس آن را پایگاه داده می‌نامیم. علاوه بر این، بیایید به‌جای توزیع شده از به اشتراک گذاشته شده، استفاده کنیم. در زمینه‌های بیشتر، هر بلاک به‌عنوان یک «رکورد» در این پایگاه داده شناخته می‌شود.
بنابراین، در راستای اهداف این مقاله، ما بلاک چین را یک پایگاه داده به اشتراک گذاشته شده می‌نامیم. هر چیزی که به این پایگاه داده اضافه شود، یک رکورد جدید است.

نسخه مدرن این پایگاه داده مشترک، درواقع انقلابی در تکنولوژی است که به دنبال شکل‌گیری آینده ما است. برای روشن شدن مطلب، این فقط یک پایگاه داده نیست که در یک مکان مرکزی ذخیره شده باشد و توسط بسیاری از افراد به اشتراک گذاشته شده باشد، هزاران نسخه از این اطلاعات ثبت شده در کامپیوترهای سراسر جهان ذخیره می‌شود (در کامپیوترهای خانگی و سرورهای تجاری)، از این رو اصطلاح «غیرمتمرکز» به آن نسبت داده می‌شود.

از این پایگاه داده می‌توان برای ثبت چیزهای مختلفی استفاده کرد؛ به‌عنوان‌ مثال اولیه بسیاری از آن برای ارسال و دریافت پول استفاده می‌کنند، همان‌طور که در حال حاضر رایج‌ترین کاربرد آن است.

مکانیزم تشکیل گروهی از تراکنش‌ها بسته به برنامه‌نویسی بلاک چین، متفاوت است. آناتومی بلاک و نوع لینک و زنجیره شدن هم متفاوت است. بلاک به طور عمومی از تاریخچه تراکنش‌ها، بلاک قبل از آن و تاریخچه زمانی ایجاد بلاک تشکیل شده است. خصوصیات نرم افزار بلاک چین، تعیین کننده ایجاد نحوه ساختار بلاک و چگونگی زنجیر شدن آنها به یکدیگر است.

هنگامی‌که دو نفر بخواهند برای یکدیگر پول انتقال بدهند، یک رکورد جدید ایجاد می‌شود که جزئیات آن تراکنش را مشخص می‌کند. این رکورد به صدها نفر از رایانه‌های دیگر که دارای یک کپی از رکورد هستند، ارسال می‌شود. این کامپیوترها تأیید می‌کنند که این معامله مجاز است و درنهایت آن‌ها قبل از تأیید رکورد، موافقت (یا مخالفت) می‌کنند که همه چیز در مورد معامله، مشروع است. این کار باید با همه کپی‌های اطلاعات مطابقت داشته باشد.

به نظر می‌رسد که چند صد نفر در کنار این دو، ناظر این هستند که نفر اول پول را به نفر دوم می‌دهد و همه آن‌ها موافقت کردند که نفر دوم واقعا پولش را به دست آورده و دیگر جنبه‌های معامله، مانند اینکه مقدار آن هم درست است، را چک می‌کنند.

یکی از کاربردهایی که درآن از  تکنولوژی بلاک چین استفاده شده ارزهای دیجیتال است و نمونه آن بیتکوئین می باشد .

همانطور که می دانید بیشتر ارز‌های دیجیتال از جمله بیت کوین وابستگی به بانک یا دولتی ندارند و تنها توسط یک شبکه‌رایانه‌ای تولید و منتقل می‌شوند که در کلام ساده به این شبکه بلاک چین (BlockChain) گفته می‌شود.

این شبکه تودرتو به هیچ سرور و یا پایگاه داده‌ای متصل نیست و در سال ۱۹۹۱میلادی گام‌های اولیه برای خلق آن برداشته شد. این شبکه برای اولین بار توسط «ساتوشی ناکاموتو» خالق بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت و در نهایت در سال ۲۰۱۷ میلادی با توجه به افزایش نجومی ارزش بیت کوین به شهرت رسید.

شبکه بلاک چین از رایانه‌ها و گوشی‌های هوشمند بسیار زیادی تشکیل شده که هر کدام به عنوان یک سرور یا پایگاه داده عمل می‌کنند و آخرین تغییرات در این شبکه گسترده به تک‌تک این دستگاه‌ها ارسال می‌شود و یک کپی از آن روی هرکدام قرار می‌گیرد.

هر کاربری که با رایانه یا گوشی‌هوشمند خود به استخراج بیت کوین و یا خرید و فروش آن می‌پردازد ، عضوی از این شبکه محسوب شده و آخرین تغییرات بلاک چین به این دستگاه تازه‌ وارد نیز ارسال می‌شود.

به عبارت دیگر هرگاه بیت کوینی متولد شده و یا از کاربری به کاربر دیگر منقل شود ، این اطلاعات به همه مجموع‌ها ارسال و تک‌تک زیر مجموعه‌ها از این تغییرات مطلع می‌شوند.

یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های این فناوری امنیت غیرقابل تصور آن است؛ چون هر تغییری که در فرآیند آن رخ می‌دهد به همه دستگاه‌های این مجموعه ارسال می‌شود و  احتمال تقلب در آن تا به امروز نزدیک به صفر بوده است و همین موضوع باعث شده تا بسیاری از بانک‌ها و نهاد‌های پولی از بلاک چین استقبال کنند.

البته این امنیت بسیاری از دولت‌ها را نیز ناراضی نگه داشته و علت آن نیز عدم نظارت نهاد‌ها بر فرآیند این شبکه شگفت‌انگیز است.

درحال حاضر بلاک چین تنها در حوزه ارز‌های مجازی فعالیت جدی دارد ؛ اما پیش‌بینی می‌شود این فناوری به زودی بسیاری از حوزه‌ها را تحت‌تاثیر خود قرار دهد .

 

 

خلیج : آموزش - راهکار - نرم افزار در حوزه کسب و کارها